Strona główna
Nadzór pedagogiczny
Dyrektorzy
Nauczyciel badacz
Rodzice
i uczniowie
JST
Kontakt
Aktualność
Ewaluacja w rozwoju szkół i prowadzeniu polityki edukacyjnej – pod takim hasłem przebiegało spotkanie z przedstawicielami samorządów.
7 października 2010

 

W dniach 29 – 30 września br. w Hotelu Łazienkowskim odbyło się spotkanie

z przedstawicielami samorządów poświęcone wykorzystaniu raportów z ewaluacji zewnętrznych szkół i placówek do budowania regionalnych i lokalnych polityk oświatowych. Raport z ewaluacji dostarcza szeregu informacji o funkcjonowaniu szkoły lub placówki wskazuje także czy szkoła lub placówka realizuje wymagania określone przez państwo, zawarte w załączniku do rozporządzenia o nadzorze pedagogicznym. Warto, aby samorządy wykorzystały te informacje do podejmowania istotnych decyzji dotyczących lokalnej oświaty.

Spotkanie z samorządowcami rozpoczęła Pani Krystyna Szumilas – Minister Edukacji Narodowej omówieniem projektowanych przez resort oświaty zmian
do ustawy o systemie oświaty. Samorząd jest ważnym partnerem w procesie doskonalenia jakości pracy szkół, bez samorządów nie będą możliwe zmiany – podkreśliła Pani Minister.

Przedstawiciele samorządów w ramach zajęć warsztatowych; poznawali wymagania stawiane szkołom i zastanawiali się nad ich istotą, wskazywali – ich zdaniem – najważniejsze, w każdym wymaganiu, elementy sprzyjające rozwojowi szkół, dyskutowali nad zadaniami samorządu w zakresie wspierania szkół w  realizacji wymagań, opowiadali, czego dowiedzieli się z raportów z ewaluacji o „swoich” szkołach a jakich informacji im jeszcze zabrakło w raportach. Przedstawione przez samorządowców propozycje wspomagania szkół i placówek były bardzo różnorodne, począwszy od zapewnienia szkołom jedynie podstawowych warunków do realizacji zadań, po propozycje tworzenia systemowego ich wsparcia.

Jeden z zaproponowanych modeli zakładał, że samorząd dzięki diagnozie środowiska lokalnego mogłyby stymulować tworzenie atrakcyjnej oferty szkół w regionie, która wpływałaby na zwiększenie motywacji i aktywności uczniów oraz wyzwalała konieczność doskonalenia nauczycieli.  

Samorządowcy wyjechali z Warszawy z poczuciem, że warto korzystać
z raportów z ewaluacji, które mogą stać się źródłem refleksji oraz początkiem dyskusji nad problemami lokalnej oświaty.                

 

 

   

Galeria (ilość: 1)
zobacz więcej
Archiwum aktualności
(zobacz)


Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie ciasteczek (cookies). Dowiedz się więcej Rozumiem
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego III Priorytet Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Działanie 3.1